Predmenštruačný syndróm (PMS) – treba o tom hovoriť aj v lekárni!

Lekáreň je miestom prvého alebo posledného kontaktu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Lekárne na Slovensku rozširujú svoje služby a poskytujú pacientom/klientom rôzne merania a predpokladá sa, že koncom tohto roka bude v lekárňach na Slovensku spustené aj očkovanie. Keďže je lekáreň najdostupnejším miestom v reťazci zdravotnej starostlivosti, dovolím si pripomenúť tému, ktorá nie je tabu, ale nemyslím si, že sa o nej veľa hovorí. Je to predmenštruačný syndróm (PMS).
Mnoho žien trpí PMS, a pritom o tom ani nevie. Na základe informovanosti zo strany lekární vieme týmto ženám pomôcť a zlepšiť kvalitu ich života.
V úvode si dovolím v skratke popísať, čo PMS je a čo spôsobuje. Aj keď viem, že farmaceutom či lekárom je tento pojem známy, uvádzam aspoň krátky súhrn. Predmenštruačný syndróm je súbor emocionálnych, fyzických a behaviorálnych symptómov a je sprevádzaný výkyvmi nálad, nespavosťou, poruchou sústredenia alebo aj výskytom akné a podľa štúdií trpí PMS 47,8 % žien na celom svete. Symptómy PMS začínajú zvyčajne päť dní pred začiatkom menštruácie a ustupujú do štyroch dní po jej začiatku. PMS netreba brať na ľahkú váhu a je dôležité o tejto téme diskutovať, pretože PMS, ktorý sa nerieši, môže prejsť do ťažšej formy, ktorou je predmenštruačná dysforická porucha (PMDD).
Ženský reprodukčný systém je zložitý systém navrhnutý na ovuláciu, oplodnenie a reprodukciu. Hlavnými orgánmi sú vaječníky, vajíčkovody, maternica a vagína. Hormonálna regulácia zohráva kritickú úlohu pri udržiavaní reprodukčného zdravia a ovplyvňuje menštruačný cyklus.
Počas celého menštruačného cyklu dochádza k výraznému kolísaniu koncentrácií hormónov, čo je pre ženské telo stresujúce, a to je hlavná príčina vzniku PMS. Konkrétne PMS sa vyskytuje v luteálnej fáze v dôsledku hormonálnych zmien, najmä kolísania hladín progesterónu a estrogénu po ovulácii. Tu je príčina:
- Pokles hladín estrogénu, nárast hladín progesterónu:
- Po ovulácii koncentrácia estrogénu najskôr stúpa, ale potom v strednej luteálnej fáze klesá.
- Koncentrácia progesterónu dosahuje vrchol v strede luteálnej fázy, potom tiež klesá, ak nedôjde k otehotneniu.
- Vplyv na neurotransmitery:
- Pokles hladín estrogénu môže ovplyvniť hladiny serotonínu, čo vedie k výkyvom nálady, podráždenosti a depresívnym symptómom.
- Progesterón a jeho metabolit alopregnanolón pôsobia na GABA receptory, čo môže spôsobovať úzkosť a zmeny nálady.
- Účinok hormonálneho „abstinenčného syndrómu“:
- Keď hladiny estrogénu a progesterónu v neskoršej luteálnej fáze klesnú, telo zažíva „abstinenčný“ efekt, ktorý spôsobuje príznaky PMS, ako sú nadúvanie, bolesti hlavy, výkyvy nálady, únava.
Stručne povedané, PMS sa vyskytuje v luteálnej fáze kvôli poklesu hodnôt estrogénu a progesterónu, čo ovplyvňuje neurotransmitery a rovnováhu tekutín v tele.
Ak príde do lekárne žena s týmito príznakmi, môže sa jednať o syndróm PMS. Vhodnými otázkami, ktorými vylúčime iné zdravotné problémy, vieme u žien zistiť, že ide pravdepodobne o tento syndróm.
Príznaky PMS
Výkyvy nálad, úzkosť a depresia, nafukovanie a zadržiavanie vody, únava a poruchy spánku, bolesti hlavy a kĺbov, chuť na jedlo a tráviace problémy, úzkosť a podráždenosť, depresia, ťažkosti so sústredením, zvýšená citlivosť na stres.
Manažment PMS
Následne vieme odporučiť liečbu, respektíve nastaviť manažment PMS.
Zmeny životného štýlu: Pravidelné cvičenie, zvládanie stresu a dostatočný spánok.
Pravidelná fyzická aktivita môže výrazne zmierniť príznaky PMS tým, že zlepšuje krvný obeh a vyrovnáva koncentrácie hormónov. Odporúčané formy cvičenia zahŕňajú:
- Aeróbne cvičenia – beh, cyklistika a plávanie pomáhajú zvyšovať hladinu endorfínov a znižovať stres.
- Jóga a strečing – zlepšujú flexibilitu a uvoľňujú napätie v oblasti brucha a chrbta.
- Silový tréning – pomáha udržiavať svalovú hmotu a metabolickú rovnováhu.
Úprava stravy: Zníženie príjmu kofeínu, alkoholu a cukrov, zvýšenie príjmu horčíka a vápnika.
Bylinné a alternatívne liečby: Doplnky ako pupalkový olej, vitamín B6, akupunktúra, masáže.
Lieky: V prípade, že vyššie spomínaná terapia nezaberá, je potrebné navštíviť lekára, ktorý vie ženám trpiacim PMS odporučiť užívanie hormonálnej terapie (antikoncepčné tablety) a antidepresív, prípadne liekov na spanie.
Kedy odporučiť vyhľadanie lekárskej pomoci?
Hoci je PMS bežný, závažné prípady si vyžadujú lekársku starostlivosť. Približne 3 – 8 % žien sprevádzajú symptómy najmä psychické, a to také intenzívne, že môžu predznamenávať stav označovaný ako predmenštruačná dysforická porucha. PMDD vedie k depresiám či úzkostným poruchám. Ženy, ktoré zažívajú extrémne výkyvy nálad, silnú depresiu alebo neschopnosť vykonávať každodenné činnosti, by sa mali poradiť s lekárom.
V prípade, že žena navštívi lekáreň a má niektorú z vyššie uvedených ťažkostí, skúsme jej navrhnúť už spomínané riešenia a diskutovať s ňou o jej menštruačnom cykle, pretože PMS je súčasťou života mnohých žien a naozaj iba tak málo vie pomôcť.
Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560698/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24288-pms-premenstrual-syndrome
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500020/
https://www.verywellhealth.com/pmdd-vs-pms-8719433
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279054/
Rapkin AJ, Akopians AL. Pathophysiology of premenstrual syndrome and premenstrual dysphoric disorder. Menopause Int 2012;18:52–59.
Yonkers KA, O’Brien PMS, Eriksson E. Premenstrual syndrome. Lancet 2008;371:1200–1210.