
Medicína
Zameškané operácie: Peniaze sú hlavný, avšak nie jediný problém
Dobehnúť výkony odložené popri covidu môže pomôcť viac opatrení, jedno z nich je to najdôležitejšie – navýšenie zdrojov, myslí si Ing. Michal Štofko,…
Prezidentka Goncalvesová: Kvalitných ľudí nenaklonujete
Dopady covidu na populáciu pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami sa môžu sa ukazovať až v nasledujúcej dekáde zhoršením zdravotného stavu…
Nová farmaceutická legislatíva sľubuje dostupnejšie lieky
Európska komisia predstavila dlho očakávaný návrh revízie európskej farmaceutickej legislatívy. Má sa jednať o najväčšiu reformnú zmenu v tejto…
Zdravotné poisťovne v strate. MZ aktuálne nevidí dôvod na vyhlásenie konkurzu VšZP
V strate sú za prvý kvartál všetky zdravotné poisťovne. Zdravotnícky systém je v tomto roku výrazne podfinancovaný a chýba v ňom 250 až 300 miliónov…
Vzťah medzi nízkymi hodnotami alfa-1-antitrypsínu a zmenami funkčných parametrov pľúc
Podľa výsledkov španielskej prospektívnej štúdie je u pacientov s genetickým deficitom alfa-1-antitrypsínu (AAT) dôležité zohľadniť hodnoty AAT pri…
Nové technológie v diagnostike maligného melanómu
Na tohtoročnej konferencii Americkej dermatologickej akadémie bol predstavený inovatívny test na diagnostiku melanómu, ktorý sa úplne zaobíde bez…
Verapamil čiastočne zachováva hladinu C-peptidu u mladých diabetikov 1. typu
Podľa výsledkov randomizovanej dvojito zaslepenej štúdie kontrolovanej placebom mali osoby vo veku 7 až 17 rokov s novodiagnostikovaným diabetom 1.…
Diosmín a hesperidín – prvá pomoc pre žily
Flavonoidy sú zlúčeniny, ktoré sa prirodzene nachádzajú najmä v listoch, kvetoch a plodoch rastlín. Medzi flavonoidy patria aj diosmín a hesperidín,…
Horecký: Kapacity sociálnej starostlivosti je nutné navýšiť
Svetová asociácia Global Ageing Network vyzvala predstaviteľov vlád po celom svete, aby učinili nutné reformy v oblasti dlhodobej starostlivosti o…
Stále lepšia je spokojnosť pacientov slovenských nemocníc
Všeobecná zdravotnícka poisťovňa (VšZP) zverejnila na začiatku apríla aktuálny prieskum spokojnosti poistencov. Slovenské nemocnice si v prieskume…
Fórum: Ako sústavne zlepšovať spokojnosť pacientov
Dve zdravotné poisťovne nedávno zverejnili aktuálne výsledky prieskumov spokojnosti pacientov v nemocniciach. Oba prieskumy sledujú medziročné…
Nadmerné podriemavanie počas dňa je spojené so zvýšeným rizikom poruchy srdcového rytmu
Podľa výskumu prezentovaného na kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti (ESC) Preventive Cardiology 2023, ktorý sa konal od 13. do 15. apríla,…
Vyše 40 rokov overené analgetikum vo fixnej kombinácii paracetamolu, quajfenezínu a kofeínu
S pocitom bolesti rôzneho charakteru, etiológie, intenzity a dĺžky trvania sa trápia ľudia už od nepamäti. Každodenne tak v priestoroch lekárne…
Editoriál
Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas hľadá alternatívu k zavedeniu nového trestného činu ohrozenia poskytovania zdravotnej…
Fórum: Kto by mal byť zodpovedný za dostatok zdravotníkov
Na popud Lekárskeho odborového združenia (LOZ) vznikol návrh na zavedenie trestného činu ohrozenia poskytovania zdravotnej starostlivosti. Vláda z…
Mareková: Ezdravie si žiada urgentnú sanáciu infraštruktúry
Pre nové služby ezdravia chýba opora v zákone, problémom je aj častá výmena na riadiacej pozícii Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI),…
Chudnutie po antidiabetickej dávke agonistov GLP-1
Podľa výsledkov retrospektívnej analýzy z reálnej praxe, publikovanej v časopise Obesity, zhruba tretina dospelých, ktorým bol k liečbe diabetu 2.…
Úloha genetického testovania a etnicity v liečbe karcinómu prostaty
Celosvetovo bol v roku 2020 diagnostikovaný karcinóm prostaty u viac než 1,4 milióna mužov, avšak molekulárne charakteristiky tohto ochorenia…
Jedenie v reakcii na úzkosť alebo smútok je spojené s poškodením srdca
Podľa výskumu zverejneného v januári 2023 v časopise ESC European Journal of Preventive Cardiology je pre zdravie srdca dôležité nielen to, čo jeme,…
Predchádzajú vyššie dávky inhalačných kortikosteroidov exacerbáciám astmy?
Odporúčanie pre astmu radí postupné zvyšovanie dávok inhalačných kortikosteroidov (IKS) v závislosti od závažnosti a kontroly ochorenia. Vyššie dávky…
Nocebo a ako mu predchádzať
Zatiaľ čo placebo efekt sa skúma už dlho, oveľa menej sa vie o nocebo efekte. Má osobitný význam, pretože má vplyv na výsledky liečby a verejné…
Vekovo predčasný kolorektálny karcinóm
Výskyt kolorektálneho karcinómu v populácii mladších ako 50 rokov stúpa, zatiaľ čo v populácii nad 50 rokov incidencia klesá vďaka efektívnemu…
Snahy zlepšiť dlhodobú starostlivosť o seniorov celosvetovo narastá
Svetová asociácia GLOBAL AGEING NETWORK vydala „Výzvu vládam celého sveta“, ktorá vyzýva vlády k reformám a zmenám systému dlhodobej starostlivosti o…
Budúcnosť a súčasnosť geriatrickej onkológie nielen na Slovensku
Sekcia geriatrickej onkológie, ktorá má aktuálne 50 členov, sa snaží hlavne o zvýšenie povedomia o problematike onkologickej starostlivosti o…
Post ASH 2022: génová liečba hemofílie
V súčasnosti je v Európe pre génovú liečbu hemofílie A registrovaný prípravok Roctavian a v schvaľovaní je Hemgenix pre hemofíliu B. Aktuálne je…
Editoriál
Vážení čitatelia, otvárate prvé vydanie elektronického časopisu Tribune.sk v roku 2023. Aký bude tento rok pre slovenské zdravotníctvo? Ustoja…
Fórum: Čo musí zdravotníctvo zvládnuť v roku 2023
Tento rok prináša pre slovenské zdravotníctvo niekoľko veľkých výziev. Fórum Medical Tribune sa pýta:Aké sú najdôležitejšie úlohy, ktorým bude…
Ďalšie stovky miliónov eur pomôžu znížiť dlhy nemocníc
Aj po minuloročnom oddlžení zostali nemocniciam záväzky po splatnosti na konci októbra 2022 vo výške 678 miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva SR…
Semaglutid znižuje u obéznych riziko diabetu 2. typu o viac ako 60 percent redakcia
Podľa analýzy údajov zo štúdií STEP 1 a STEP 4, prezentovanej na tohtoročnom kongrese EASD (European Foundation for the Study of Diabetes, Európska…
Inteligentné hodinky v diagnostike srdcového zlyhania
Vedci z Mayo Clinic publikovali v časopise Nature Medicine štúdiu informujúcu o schopnosti inteligentných hodiniek s funkciou snímania EKG presne…
Editoriál
Nalákať slovenských lekárov späť zo zahraničia a zmierniť ďalší odliv, to bol jeden z hlavných argumentov protestu lekárskych odborov. Podarí sa…
Lekárov vlani pribudlo, sestier je naopak menej
Počet lekárov na Slovensku naďalej rastie, potvrdzujú aktuálne údaje Národného centra zdravotníckych informácií. V roku 2021 ich bolo 20 047, o päť…
Vzácne ochorenia: Opusťme koncept paternalistickej medicíny
Odborníci hľadajú cesty, ako podporiť pacientov so vzácnymi ochoreniami. Je potrebné posilniť európsku sieť špecializovaných pracovísk, hovorí sa o…
Trendy diagnostiky ADHD: Lepšie rozpoznanie, alebo prehnaná diagnostika?
Prevalencia poruchy pozornosti spojenej s hyperaktivitou (ADHD) v posledných rokoch trvalo narastá, čo vedie k debate o dôvode pozorovaných trendov.…
Fonendoskopy budúcnosti využívajú umelú inteligenciu
Auskultácia poskytuje skúseným lekárom s vycvičeným sluchom prvé cenné informácie o funkcii srdca. Dobrý sluch a skúsenosť by však v budúcnosti mohla…
Umelá inteligencia je v práci s dátami pacientov diskrétna
Vedci v posledných rokoch urobili obrovský pokrok v schopnosti vyvíjať algoritmy umelej inteligencie, ktoré dokážu analyzovať údaje pacientov a…
Cielenie na SENP-1 a SRC-3 pri prekonávaní chemorezistencie na inhibítory proteazómu u MM
Ukazuje sa, že hypoxia vyvoláva u pacientov liečených pre mnohopočetný myelóm (MM) chemorezistenciu na inhibítory proteazómu (PI). K prekonaniu tejto…
S účinnou terapií bude cesta pacienta s epilepsií snazší
Sympozium společnosti Angelini Pharma seznámilo účastníky 35. slovenského a českého neurologického sjezdu a 34. slovensko-českého epileptologického…
Silný prediktor progresie pri lymfóme z plášťových buniek
Stav merateľného reziduálneho ochorenia (MRD) v periférnej krvi a kostnej dreni po liečbe koreluje s klinickým výsledkom u B-bunkových lymfómov.
Editoriál
Nedostatok zdravotníkov predstavuje komplexný problém, na ktorý neexistuje jedna zázračná odpoveď. Jedným z opatrení, ktoré ho môžu pomôcť riešiť, je…
Nové odporúčania pre ochranu športovcov
Až 80 percent športovcov, ktorí náhle zomrú, nemalo žiadne príznaky alebo rodinnú anamnézu srdcového ochorenia. Odporúčania, ako používať génové…
Štúdia spája mikrobióm so závažnosťou a regeneráciou po CMP
Nová štúdia identifikovala kmene črevnej mikroflóry, ktoré sú spojené so závažnejším priebehom cievnej mozgovej príhody (CMP) a s následným horším…
Nová „elektronická koža“ nepotrebuje drôty, čipy ani batériu
Vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) urobili významný pokrok vo vývoji novej elektronickej kože, ktorá potenciálne umožní…
Vzniká európsky plán starostlivosti o zriedkavé ochorenia
Na medzinárodnej konferencii venovanej vzácnym ochoreniam sa zišlo v Prahe v dňoch 25. a 26. októbra 2022 niekoľko desiatok odborníkov z celej Európy…
Šestnásť prípadov tuberkulózy u Ukrajincov
Slovensko zaznamenalo od vypuknutia vojny 16 prípadov tuberkulózy (TBC) u ukrajinských občanov. Pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR) to…
Editoriál
Hromadné výpovede lekárov dali veci do pohybu. Na jednu z ôsmich požiadaviek odborov, pre ktoré tento protest spustili, reagovala vláda návrhom na…
Zvýšenie tarifných platov pomôže, ale niektoré otázniky zostávajú
Poslanci jednoznačne schválili zvýšenie platov zdravotníkov a prezidentka SR Zuzana Čaputová zákon 18. októbra 2022 podpísala. Od 1. januára 2023 sa…
Fórum: Rieši prijaté zvýšenie platov problém dostatočne?
Fórum Medical Tribune sa pýta expertov a predsedu odborového zväzu, ako hodnotí prijaté zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov. Čo prináša…
Nobelova cena za lekárstvo tento rok mieri do oblasti evolučnej genetiky
Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo za rok 2022 získava švédsky expert na evolučnú genetiku Svante Pääbo za dekódovanie starovekej DNA. Ocenenie…
Aká je presnosť domácích antigénovych testov na omikrón?
Rýchle testovanie antigénu proti covidu-19 z veľkej časti nahradilo testovanie PCR (polymerázová reťazová reakcia) v ambulantnom prostredí, ale údaje…
Príprava reformy vzdelávania zdravotníkov
V pondelok 10. októbra 2022 sa uskutočnilo stretnutie ministra zdravotníctva Slovenskej republiky Vladimíra Lengvarského a štátnej tajomníčky Lenky…
Riaditeľka EMA: Posudzujeme nové antivirotiká na covid a vo vývoji sú ďalšie lieky
„Prijali sme niektoré úpravy, aby mohlo schvaľovanie upravených vakcín na covid prebiehať čo najrýchlejšie,“ uviedla Emer Cookeová, výkonná…
Pitie kávy je spojené s predĺžením dĺžky života
Podľa výskumu, ktorý bol zverejnený v European Journal of Preventive Cardiology, je pitie dvoch až troch šálok kávy denne spojené s dlhšou dĺžkou…
Skríning familiárnej hypercholesterolémie bráni zbytočným infarktom
Na európskej konferencii o pediatrickom skríningu familiárnej hypercholesterolémie, ktorá prebehla v septembri 2022 v Senáte Českej republiky, bola…
Editoriál
V tomto vydaní sa Tribune.sk venuje dopadom rastu cien energií na zdravotníctvo.
Nemocnice aj ambulancie ťažia ceny energií
Bez zastropovania cien energií a zároveň dofinancovania zdravotníctva by rastúce náklady na energie mohli ohroziť poskytovanie zdravotnej…
Detekcia Alzheimerovej choroby: úloha pre umelú inteligenciu
Poruchy reči patria medzi prvé symptómy degeneratívnych ochorení mozgu. To je základ inovatívneho projektu EWA, v rámci ktorého sa vyvíja mobilná…
Biomarkery veku mozgu môžu predpovedať zotavenie z CMP presnejšie ako chronologický vek
Odborníci na cievne mozgové príhody (CMP) zistili, ako sa dá radiomika, novovznikajúca technológia pre kvantifikáciu obrazu, použiť na extrakciu…
Nové poznatky o vzťahu medzi zmenami teploty a kardiovaskulárnymi ochoreniami
Klimatické zmeny vedú vo svojom dôsledku ku globálnemu otepľovaniu, ale v niektorých regiónoch naopak k mimoriadne chladnému počasiu. Oba extrémy sa…
Kedy vyšetrovať srdce pred nekardiologickou operáciou?
Podľa nových odporúčaných postupov Európskej kardiologickej spoločnosti (ESC) pre kardiovaskulárne hodnotenie a liečbu pacientov podstupujúcich…
Prínos paliatívnej starostlivosti na kardiologických JIS
Autori americkej práce, ktorá hodnotila dáta viac ako 13 tisíc pacientov liečených na kardiologických jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS),…
Čo sa stane po vysadení inhibítorov ACE alebo sartánov pre hyperkaliémiu?
Pokiaľ sa u pacientov, ktorí užívajú inhibítory ACE alebo sartány, objaví hyperkaliémia, čo sa stáva najmä pri poruche funkcie obličiek, sú tieto…
Hypotermia nie je lepšia ako normotermia po srdcovej zástave
Hypotermická kontrola teploty po mimonemocničnej srdcovej zástave bola rutinne odporúčaná po niekoľko desaťročí potom, čo dve malé štúdie naznačili…
Deficiencia alfa-1-antitrypsínu a gravidita
Z literatúry a výskumu sú k dispozícii doklady o tom, že alfa-1-antitrypsín (AATD) hrá určitú úlohu pri koncepcii a gravidite.
Budúcnosť liečby hereditárnej neuropatie
Spoločný česko-slovenský Neuromuskulárny kongres, ktorý sa konal 12. a 13. mája 2022 v Brne, bol zahájený prednáškou s názvom Aká je budúcnosť liečby…
Predčasná menopauza je spojená so zvýšeným rizikom srdcových problémov
Podľa štúdie zverejnenej 1. augusta 2022 v časopise Európskej kardiologickej spoločnosti (ESC) European Heart Journal menopauza vo veku pred 40.…
Hypertenzia u detí je napospol spojená s nezdravým životným štýlom
Väčšina vysokého krvného tlaku u detí a dospievajúcich vzniká v súvislosti s nezdravým životným štýlom. Podľa konsenzuálneho dokumentu odborníkov na…
Novela dáva pravidlá liekom hradeným na výnimku
Od augusta majú nové inovatívne lieky iné podmienky na získanie úhrady. Dostupnosť inovatívnych liekov zatiaľ nie je dobrá.
ADA 2022: Gliflozíny a zniženie rizika fibrilácie predsiení v reálnej praxi
Ďalším dôležitým účinkom gliflozínov, ktoré sa stále viac presadzujú v terapii diabetu, je okrem prevencie akútnych exacerbácií srdcového zlyha-nia a…
Inhibítory ako komplikáca liečby hemofílie
Na tohtoročnom virtuálnom kongrese European Association for Haemophilia and Allied Disorders predstavil Dr. Ljung zo Švédska nové poznatky o vývoji…
Riziká expozície systémovým steroidom u kosáčikovej anémie
Vazo-okluzívne epizódy (VOE) často komplikujú priebeh choroby u pacientov s kosáčikovou anémiou. Tieto bolestivé epizódy môžu vzniknúť bez spúšťača,…
Editoriál
Kardiovaskulárne zdravie predstavuje významný faktor celkového zdravotného stavu populácie a z toho pohľadu zaujímavú tému pre zdravotníkov naprieč…
Koncept niektorých vakcín proti infekcii covid-19 je sľubný aj pre srdcové choroby
V súčasnej dobe sa testuje metóda dodávania genetického materiálu do tela ako spôsob opravy poškodeného srdcového svalu po infarkte myokardu.…
Inteligentné systémy na podporu rozhodovania lekárov sú sľubnou cestou
Najväčšou výhodou, s ktorou môže pracovať MaccabiTech vo svojich výskumoch, je prístup k mohutnej databáze zdravotných údajov materskej skupiny…
Meranie INR pomocou inteligentného telefónu?
Pacienti, ktorí sú dlhodobo liečení warfarínom, si možno čoskoro budú môcť testovať krv pomocou inteligentného telefónu. Výsledky štúdie publikovanej…
Elektrokonvulzívna terapia ako najúčinnejšia liečba rezistentnej depresie
Napriek tomu, že moderná elektrokonvulzívna terapia (EKT) je v psychiatrii najúčinnejšou metódou na liečbu rezistentnej depresie a niektorých…
Personalizovanú profylaxiu si zaslúži každý pacient s hemofíliou
„Správne nastavená profylaktická liečba umožňuje detským aj dospelým hemofilikom žiť normálny život bez toho, aby sa museli vyhýbať fyzickým…
Editoriál
To, ako teraz vyzerá pregraduálna výchova lekárov, ovplyvní klinickú prax a kvalitu starostlivosti s odstupom desiatich, pätnástich rokov. Prinášame…
Nedostatok zdravotníkov v dátach
Pokiaľ v nasledujúcich rokoch chceme zachovať súčasný štandard zdravotnej starostlivosti, bude nám chýbať veľké množstvo zdravotníkov, zhodujú sa…
Fórum: Ako riešiť nedostatok zdravotníkov?
Fórum Medical Tribune sa pýta, aké najnaliehavejšie kroky by sa mali urobiť, aby sa v nasledujúcom desaťročí zabezpečil dostatočný počet…
Novela vysokoškolského zákona – degradácia akademických titulov?
S prof. MUDr. Dušanom Dobrotom, CSc., prodekanom pre vedu a výskum Jesseniovej lekárskej fakulty nielen o financovaní biomedicínskej vedy a…
Spolupráca naprieč hranicami
Pánov prodekanov z Jesseniovej lekárskej fakulty sme sa spýtali aj na to, ako vnímajú česko-slovenskú spoluprácu na úrovni fakúlt a odborných…
Mukolytika v časné intervenci CHOPN
V programu VI. kongresu České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP (ČPFS) a XXVI. hradeckých pneumologických dnů dostala prostor Sekce…
Podmienky preplácania moderných inovatívnych liekov sa majú zmeniť
Vláda odobrila zmeny v preplácaní drahých moderných liekov z verejného zdravotného poistenia.
Európska komisia schválila novú liečbu systémového lupusu
Liečba pacientov so systémovým lupus erythematosus (SLE) dosiahla po viac ako dekáde výrazný pokrok.
Empagliflozín schválený na liečbu srdcového zlyhania bez ohľadu na ejekčnú frakciu
Európska lieková agentúra (EMA) na začiatku marca schválila registráciu lieku Jardiance (empagliflozín) na liečbu dospelých so symptomatickým…
Génová terapia beta-talasémie dosiahla nezávislosť od transfúzie
Beta-talasémia je spôsobená mutáciami v géne pre beta-globín, čo vedie k zníženej hladine hemoglobínu. Pacienti s transfúzno-dependentným ochorením…
Kampaň Mesiac informovanosti nabáda komunitu, aby zdieľala
Marec bol Mesiacom povedomia o krvácavých poruchách (Bleeding Disorders Awareness Month).