Diéta s nízkym glykemickým indexom pomáha kardiakom
Konzumácia potravín s nízkym glykemickým indexom podporuje zdravšie telesné proporcie u pacientov s ochorením koronárnych tepien. Informovali o tom autori štúdie prezentovanej na kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti ACNAP – EuroHeartCare 2022.
Glykemický index (GI) delí potraviny obsahujúce sacharidy podľa toho, ako rýchlo ovplyvňujú hodnotu cukru v krvi. Potraviny s vysokým GI spôsobujúce rýchle zvýšenie koncentrácie cukru v krvi zahŕňajú biele pečivo, bielu ryžu, zemiaky a sladkosti. Potraviny s nízkym GI sa trávia pomalšie a koncentráciu cukru zvyšujú postupne. Zahŕňajú niektoré druhy ovocia a zeleniny, ako sú jablká, pomaranče, brokolica a listová zelenina, strukoviny ako cícer, šošovica a fazuľa, ale aj celozrnné výrobky, ako je hnedá ryža a ovos. Mäso, hydina a ryby nemajú hodnotenie GI, pretože neobsahujú sacharidy.
Observačné štúdie už skoršie ukázali, že diéty s vysokým GI sú spojené so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení a diabetu 2. typu. Táto randomizovaná kontrolovaná štúdia hodnotila potenciálny pozitívny vplyv diéty s nízkym GI na index telesnej hmotnosti (BMI), obvod pásu, obvod bokov a pomer pásu k bokom u pacientov s ochorením koronárnych tepien.
V rokoch 2016 až 2019 štúdia náhodne pridelila 160 pacientom vo veku 38 až 76 rokov na tri mesiace buď diéty s nízkym GI, alebo rutinné diéty. Obe skupiny naďalej dostávali štandardnú terapiu ochorenia koronárnych tepien. Pacientom v skupine s nízkym GI bolo odporučené konzumovať potraviny s nízkym GI a vylúčiť potraviny s vysokým GI a zároveň pokračovať v obvyklej konzumácii bielkovín a tukov. Skupine s rutinnou diétou bolo odporučené konzumovať odporúčanú diétu pre ochorenia koronárnych tepien, ktorá obmedzuje tuky a niektoré bielkoviny, ako je plnotučné mlieko, syr, mäso, vaječné žĺtky a vyprážané jedlá.
Dodržiavanie diéty bolo hodnotené pomocou dotazníka. Antropometrické indexy boli zmerané na začiatku a po troch mesiacoch. Priemerný vek účastníkov bol 58 rokov a 52 percent boli ženy. Antropometrické indexy boli na začiatku medzi skupinami podobné. Po troch mesiacoch sa všetky telesné merania znížili v oboch skupinách v porovnaní s východiskovou hodnotou, ale zmeny boli významné iba v skupine s nízkym GI.
Porovnanie zmien medzi skupinami od východiskovej hodnoty po dokončení štúdie ukázalo, že diéta s nízkym GI viedla k významnému zníženiu BMI a obvodu pásu. BMI klesol o 4,2 kg/m2 v skupine s nízkym GI v porovnaní s poklesom o 1,4 kg/m2 v skupine s rutinnou diétou. Obvod pásu sa znížil o 9 cm v skupine s nízkym GI v porovnaní s 3,3 cm v skupine s rutinnou diétou. Medzi skupinami nebol žiadny významný rozdiel v obvode bokov a pomere pásu k bokom. Výskumníci tiež skúmali, či intervencia ovplyvnila ženy a mužov odlišne. Zistili, že diéta s nízkym GI s väčšou pravdepodobnosťou ovplyvní obvod pásu, obvod bokov a pomer pásu k bokom u mužov než u žien. Priaznivý účinok diéty s nízkym GI na BMI bol rovnaký pre mužov aj ženy. Podľa autora štúdie dr. Jamola Uzokova z Lekárskeho centra pre terapiu a liečebnú rehabilitáciu v Taškente v Uzbekistane výskum naznačuje, že dôraz na potraviny s nízkym GI ako súčasť vyváženej stravy by mohol pomôcť pacientom so srdcovým ochorením kontrolovať ich telesnú hmotnosť a obvod pásu.