O čom bude každý hovoriť na kongrese ESC 2024
Ku kľúčovým témam tohtoročného kardiologického kongresu Európskej kardiologickej spoločnosti (ESC) v Londýne (30. 8. – 2. 9.) bude nesporne patriť dvanásť zasadnutí Hot Lines zameraných na horúce novinky v kardiológii, kde sa netrpezlivo očakávajú oznámenia poznatkov z nedávno ukončených klinických štúdií. Tieto prezentácie majú potenciál zmeniť doterajší spôsob liečby pacientov v klinickej praxi.
Na najväčšom svetovom stretnutí kardiológov organizovanom ESC budú tento rok prezentované výsledky celkom 38 štúdií. „Hot Lines poskytujú odpovede na nevyriešené klinické otázky, na ktoré zdravotnícki pracovníci po celom svete čakajú niekedy aj roky. Program Hot Lines v Londýne má všetko – nové liečivá, nové terapeutické postupy, špičkové inovácie a head-to-head porovnania, ktoré majú potenciál byť obrovským krokom vpred v starostlivosti o našich pacientov,“ hovorí profesor John McMurray, predseda programového výboru kongresu ESC.
Prvé zasadnutie Hot Lines sa začne štúdiou HELIOS-B hodnotiacou účinky nového typu RNA terapie pre transtyretínovú amyloidózu (ATTR) s kardiomyopatiou, smrteľné ochorenie, pre ktoré v súčasnosti existuje len málo účinných spôsobov liečby. HELIOS-B (NCT: NCT04153149) je randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná multicentrická globálna štúdia fázy III navrhnutá a zameraná na hodnotenie účinnosti a bezpečnosti vutrisiranu na zníženie mortality zo všetkých príčin a opakujúcich sa kardiovaskulárnych príhod. Štúdia randomizovala 655 dospelých pacientov s ATTR amyloidózou (hereditárnou alebo divokého typu) s kardiomyopatiou. Pacienti boli randomizovaní v pomere 1 : 1, aby dostávali vutrisiran 25 mg alebo placebo subkutánne raz za tri mesiace počas dvojito zaslepeného liečebného obdobia trvajúceho až 36 mesiacov. Štúdia splnila primárny cieľový ukazovateľ, preukázala štatisticky významné zníženie kompozitu mortality zo všetkých príčin a rekurentných kardiovaskulárnych príhod počas dvojito zaslepeného obdobia v celej populácii. Tiež preukázala štatisticky významné zlepšenie vo všetkých sekundárnych cieľových parametroch zahŕňajúcich kľúčové ukazovatele progresie ochorenia: 6-minútový test chôdze (6MWT), dotazník Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire (KCCQ) a triedu New York Heart Association (NYHA) v 30. mesiaci (p < 0,0 ). Dôležité je, že liečba vutrisiranom tiež znížila mortalitu zo všetkých príčin v celkovej populácii (HR 0,645, p < 0,025) a v populácii v monoterapii (HR 0,655, p < 0,05) až do 42. mesiaca.
Ďalšia prezentácia odhalí, či je lepšie vysadiť betablokátory, jeden z najčastejšie užívaných liekov po infarkte myokardu, ako ich užívať dlhodobo. „ABYSS je bezpochyby veľmi dôležitá štúdia, pretože rieši každodenný problém, ktorému čelia všetci kardiológovia. Roky sme pacientom po infarkte podávali betablokátory, ale teraz máme nové moderné spôsoby liečby a nie sme si istí, či predĺžená liečba betablokátormi zostane tou najlepšou stratégiou,“ dodáva profesor McMurray.
Ďalšia schôdzka Hot Lines sa zameria na liečbu vysokého krvného tlaku. „Nové údaje, ktoré budú prezentované 31. augusta, pomôžu pacientom nasmerovať, kedy je najlepší čas užiť antihypertenzné tablety – či ráno, alebo večer, a tiež nám povedia, či je užívanie troch alebo štyroch rôznych liekov na zníženie krvného tlaku v jednej pilulke prospešné ,“ komentuje chystaný program profesor McMurray. Zvýšený krvný tlak a hypertenzia, na ktoré sa vzťahuje štvorica nových guidelines ESC pre klinickú prax, sú tiež jednou z tém, ktorá bude v Londýne predstavená.
K ďalším horúcim novinkám patrí téma, ako efektívne „opraviť“ poškodené srdcové chlopne. „Jedna zo štúdií, RESHAPE-HF2, testuje nový minimálne invazívny postup v liečbe stredne ťažkej až ťažkej nedomykavosti mitrálnej chlopne u pacientov so srdcovým zlyhaním. Chirurgický zákrok je u týchto chorých často príliš riskantný a lieky na zmiernenie príznakov nestačia. Budeme musieť počkať a uvidíme, či použitie katétrov na implantáciu klipu mitrálnej chlopne pomôže poskytnúť riešenie,“ hovorí profesor McMurray. Štúdia prebieha na 35 európskych pracoviskách, jedným z nich je aj Kardiologická klinika IKEM, a je navrhnutá tak, aby poskytla ďalšie dôkazy týkajúce sa vhodných odporúčaní pre použitie systému MitraClip u pacientov s chronickým srdcovým zlyhaním a klinicky významnou funkčnou mitrálnou regurgitáciou. Okrem toho zhromažďuje dôkazy o zdravotnej ekonomike systému MitraClip pre použitie u tejto populácie pacientov.
Transkatétrová implantácia aortálnej chlopne (TAVI) sa stala bežne používanou alternatívou chirurgického zákroku, ale relatívne výhody TAVI v porovnaní s chirurgickým zákrokom špecificky u žien zatiaľ neboli známe. Randomizovaný výskum u žien prichádzajúcich s aortálnou stenózou (RHEIA) porovná bezpečnosť a účinnosť TAVI a SAVR u žien s ťažkou symptomatickou aortálnou stenózou vyžadujúcou intervenciu aortálnej chlopne bez ohľadu na chirurgické riziko. RHEIA je prospektívna, randomizovaná, kontrolovaná štúdia, ktorá bude zahŕňať až 440 pacientov na 35 miestach v Európe. Z českých pracovísk je to FN Hradec Králové, FN Olomouc, Nemocnice Na Homolce a IKEM.
„Štúdia RHEIA je prvou špecializovanou randomizovanou kontrolovanou štúdiou, ktorá porovnáva TAVI a tradičný chirurgický postup u žien. Bez ohľadu na výsledok je táto štúdia prelomová vo zvyšovaní nášho porozumenia tomu, ako účinne liečiť ženy s kardiovaskulárnym ochorením,“ dodáva profesor McMurray.
Technologické inovácie na zlepšenie starostlivosti o pacientov s podozrením na infarkt myokardu budú prezentované v poslednej relácii Hot Lines, vrátane integrácie umelej inteligencie a použitia nového rýchleho testu v mieste starostlivosti.
„Nabitý program Hot Lines dopĺňa ďalších 26 stretnutí zo sekcie Late-Breaking Science, ktoré pokrývajú dôležité aktualizácie klinických štúdií, prezentujú najnovšie dáta z rozsiahlych registrov a observačných štúdií a preskúmavajú ďalšie vzrušujúce nové objavy v oblasti základnej vedy,“ uzatvára profesor McMurray.