Vedci zistili, prečo sa zubný plak obnovuje tak rýchlo
Jedna z najbežnejších baktérií žijúcich v zubnom plaku, vláknitá baktéria zvaná Corynebacterium matruchotii, sa nedelí na dve dcérske bunky ako…
Jedna z najbežnejších baktérií žijúcich v zubnom plaku, vláknitá baktéria zvaná Corynebacterium matruchotii, sa nedelí na dve dcérske bunky ako…
Ľudia starší ako 60 rokov, ktorí pravidelne pijú alkohol, sú vystavení zvýšenému riziku predčasného úmrtia, najmä na onkologické a kardiovaskulárne…
Terapeutické peptidy sú jedinečnou triedou farmaceutických činidiel zložených zo série dobre usporiadaných aminokyselín, zvyčajne s molekulovou…
Štúdia na myšiach identifikovala špecifické oblasti mozgu a procesy zapojené do placebo efektu, ktorý by jedného dňa mohol byť klinicky užitočný.
Skúmaná génová terapia (giroktokogén fitelparvovec) od spoločnosti Pfizer sa porovnávala s rutinnou substitučnou profylaxiou faktora VIII (FVIII) a…
Zdá sa, že u pacientov s diabetom 2. typu, nadváhou alebo obezitou, ktorí užívajú semaglutid (agonistu receptora glukagónu podobného peptidu 1, GLP…
Jednotlivci, ktorí sú aktívnejší večer, mali lepšie výsledky v kognitívnych testoch ako tí, ktorí sú zvyčajne aktívnejší v ranných hodinách,…
Najdôležitejšie momenty z tohtoročného EAN kongresu v Helsinkách.
S pojmom „bežná bolesť“ sa stretávame väčšinou pri menej závažných bolestivých stavoch, ktoré nevyžadujú významné medicínske intervencie a zložité…
Vystavovanie sa pasívnemu fajčeniu – aj v malom množstve – je spojené s vyšším rizikom závažnej poruchy srdcového rytmu. Podľa výskumu prezentovaného…
Plozasiran (Arrowhead Pharmaceuticals) – RNAi terapia zacielena na ApoC3 – je v poslednom štádiu štúdií u FCS a v strednom štádiu testovania na SHTG.…
Hoci najnovšie údaje z fázy III BRIDGE-TIMI 73a štúdie s olezarsenom (Ionis Pharmaceuticals) sa dostali do centra pozornosti na kongrese ACC …
Ukázalo sa, že bežný liek na zvýšený cholesterol ovplyvňuje makrofágy, ktoré spôsobujú parodontálny zápal.
Lebrikizumab je monoklonálna protilátka, ktorá sa viaže s vysokou afinitou na interleukín 13 a selektívne inhibuje jeho signálnu dráhu [1–4].
Pred 125 rokmi uviedla nemecká chemická spoločnosť Bayer na trh kyselinu acetylsalicylovú (ASA) pod obchodným názvom Aspirin. Pôvodne bol aspirín…
Slovensko urobilo významný pokrok v liečbe cievnej mozgovej príhody. Oblasť následnej zdravotnej starostlivosti a rehabilitácie však eště nie je…