
Aktuality
Detoxikácia organizmu: prípravky – výhody a nevýhody
Obdobie vianočných sviatkov patrí medzi najkrajšie obdobie roka, avšak s týmto obdobím sa spája aj veľa dobrého jedla a sladkostí, ktoré zaťažujú náš…
Horká čokoláda: Horkosladký liek na riziko cukrovky
Konzumácia piatich alebo viacerých porcií horkej čokolády týždenne je spojená s nižším rizikom diabetu 2. typu (T2D) v porovnaní s občasnou alebo…
Najčastejšie chyby pri výdaji liekov v lekárňach
Chyby pri vydávaní liekov sú v klinickom prostredí aj v prostredí verejných lekární bežné a môžu významne ovplyvniť bezpečnosť pacienta. Chyby pri…
Cytochróm P450 a interakcie s liekmi
Každý z nás si už pravdepodobne všimol, že v príbalovom letáku lieku sa často uvádza zmienka o interakcii s cytochrómom P450. Ale čo tento pojem…
Depemokimab znižuje mieru exacerbácií astmy
Výsledky zo štúdií fázy III SWIFT-1 a SWIFT-2 ukazujú, že ultradlhodobo pôsobiaca anti-IL-5 monoklonálna protilátka depemokimab podávaná každých šesť…
Štvorročné dáta bimekizumabu pri plakovej psoriáze
Na septembrovom kongrese EADV (European Academy of Dermatology and Venereology) v Amsterdame boli predstavené sľubné výsledky štvorročného sledovania…
Infekcia SARS-CoV-2 zvyšuje riziko vzniku cukrovky aj u detí
Aj keď bolo známe, že u dospelých sa po prekonaní ochorenia covid-19 zvýšil počet diagnóz novo vzniknutého diabetu 2. typu (D2T), nebolo doteraz…
NIXIT – 1. januára 2025 Severné Írsko opustí Európsky systém overovania liekov
V roku 2011 bola zavedená európska smernica 2011/62/EU s cieľom posilniť ochranu pred falšovanými liekmi, ktoré sa stále častejšie objavujú na…
To najlepšie z Kodane - 2. čásť
Výročná konferencia European Committee for Research and Treatment of Multiple Sclerosis (ECTRIMS 2024), ktorá sa konala uprostred septembra 2024 v…
To najlepšie z Kodane - 1. čásť
Výročná konferencia European Committee for Research and Treatment of Multiple Sclerosis (ECTRIMS 2024), ktorá sa konala uprostred septembra 2024 v…
Ovplyvňujú hypertenzia a užívanie antihypertenzív riziko demencie?
Riziko Alzheimerovej choroby a demencie z iných príčin bolo ovplyvnené hypertenziou a užívaním antihypertenzív vo veľkom medzinárodnom súbore údajov…
Prestať fajčiť = znížiť riziko infarktu myokardu takmer na polovicu. Obmedziť nestačí
Podľa štúdie vykonanej u pacientov s ischemickou chorobou srdca počas päťročného sledovania došlo u tých, ktorí prestali fajčiť v stabilnom období…
Antimikrobiálne peptidy používané v praxi a aktuálny klinický výskum v oblasti antimikrobiálnych peptidov
Antimikrobiálne peptidy (AMP) sú malé molekuly, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v imunitnom systéme rôznych organizmov vrátane ľudí, zvierat, rastlín a…
Management v zdravotníctve: Pripravte sa na výzvy budúcnosti
V modernom svete zdravotnej starostlivosti čelia zdravotnícke zariadenia rastúcim výzvam. Úspech v tomto prostredí závisí na kvalitnom managemente,…
Múdrejší spánok – nové technológie urýchľujú diagnostiku a liečbu spánkového apnoe
Múdre nositeľné zariadenia a pokročilá analýza dát od výskumníkov financovaných Európskou úniou (EÚ) by mohli pomôcť priniesť úľavu miliónom ľudí…
Interakcie a bezpečnosť terapeutických peptidov
Terapeutické peptidy, krátke reťazce aminokyselín, predstavujú inovatívny prístup k liečbe viacerých ochorení, pričom sú navrhnuté tak, aby boli…
O čom bude každý hovoriť na kongrese ESC 2024
Ku kľúčovým témam tohtoročného kardiologického kongresu Európskej kardiologickej spoločnosti (ESC) v Londýne (30. 8. – 2. 9.) bude nesporne patriť…
Ministr zdravotnictví Válek jednal se slovenskou ministryní zdravotnictví
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se na Slovensku setkal s ministryní zdravotnictví Zuzanou Dolinkovou. Při bilaterálním jednání spolu řešili…
Interakcie liekov s minerálmi
Minerály patria medzi druhú skupinu najviac užívaných suplementov po vitamínoch. Minerálne látky vieme získavať z jedla alebo z bohatých zdrojov…
Regulačný panel EU tvrdí, že lecanemab by nemal byť schválený pre Alzheimerovu chorobu
Európski regulátori v piatok odporučili neschváliť liek spoločností Eisai a Biogen na Alzheimerovu chorobu Leqembi (lecanemab), pričom sa domnievajú,…
Štúdia: Zvýšená imunita vírusu Epsteina-Barrovej a potenciálna krížová reaktivita pri skleróze multiplex
Zistenia môžu poskytnúť ciele pre budúce personalizované terapie.
Vysoké dávky kortikosteroidov môžu zvýšiť riziko reaktivácie CMV u pacientov s pneumóniou covid-19
Štúdia publikovaná v PLOS One ukázala, že reaktivácia cytomegalovírusu (CMV) bola významne vyššia u kriticky chorých pacientov s pneumóniou covid-19,…
Brazílskym žehlením vlasov na akútne zlyhanie obličiek – kazuistika
Módny trend hladkých vlasov, ktorý už v súčasnosti nie je taký výrazný, môže mať svoje zdravotné riziká, pokiaľ sa pri procedúre „brazílske…
Nositeľný ultrazvukový skener od MIT zlepšuje detekciu karcinómu prsníka
Vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) predstavili prelomovú technológiu v podobe nositeľného ultrazvukového zariadenia, ktoré má…
Synergia bišpecifickej protilátky petosemtamabu a pembrolizumabu pri karcinóme hlavy a krku
Spoločnosť Merus uviedla, že jej experimentálna látka (MCLA-158) poskytla povzbudzujúce včasné signály účinnosti v kombinácii s imunoterapiou…
ASCO24: CAR-T zaznamenal vôbec prvú úplnú odpoveď v solídnom nádore
Spoločnosť AffyImmune Therapeutics vo štvrtok 23. mája uviedla, že jej autológna terapia CAR-T bunkami AIC100 je prvou, ktorá dosiahla úplnú odpoveď…
ASCO 2024: Sigvotatug vedotín – sľubné dáta u karcinómu pľúc
Farmakologické dáta svedčia o tom, že výsledky zo štúdie fázy I pri nemalobunkovom karcinóme pľúc (NSCLC) – podrobne uvedené v abstrakte pred…
ASCO 2024: Toxicita účinnej liečby rádioligandom
Cielená terapia alfa žiarením JNJ-6420 spoločnosti Johnson & Johnson preukázala podľa nových údajov zo skorého štádia štúdie potenciálne povzbudivé…
Meditácia a pohyb ako kľúče k zdravému starnutiu
Nové dôkazy podporujúce priaznivé účinky meditácie, mindfulness a zdravotnej výchovy na starších ľudí s poklesom pamäti poskytol tím z Francúzskeho…
Depaul Slovensko upozorňuje na negatíva limitovanej zdravotnej starostlivosti
Dostupná zdravotná starostlivosť pre ľudí bez domova je prejavom ľudskosti a solidarity, zlepšuje vyhliadky ľudí na dôstojný život a je často…
Novinky v oblasti eZdravia – eRecept verzia V6
Od 01. 05. 2024 eZdravie prechádza na verziu služby eRecept V6. eZdravie týmto upozorňuje na legislatívnu povinnosť uvádzania indikačného obmedzenia…
Genetická predispozícia obezity
Prečo sa u niektorých ľudí vyvinie obezita napriek značnej fyzickej aktivite? Príčinou môže genetická predispozícia, ktorá určuje reakciu na fyzickú…
Americká opioidová kríza má pôvod v Číne
Americký portál Statista.com zverejnil 16. apríla 2024 správu o výsledkoch vyšetrovania osobitného výboru Snemovne reprezentantov Spojených štátov…
Európsky týždeň očkovania
Európsky týždeň očkovania, European Immunization Week (EIW), ktorý tento rok pripadá na obdobie 21. – 27. apríla, je tradičnou súčasťou Svetového…
Sir Michael Anthony Epstein (1921 – 2024)
Sir Michael Anthony Epstein, patológ, ktorý identifikoval prvý známy ľudský onkogénny vírus, zomrel 6. februára vo veku 102 rokov. Jeho tím skúmajúci…
Camzyos neprináša žiadne prekvapenia – a to je dobrá vec, hovorí BMS
Niekedy výrobca liekov uprednostňuje výsledky štúdie, ktoré sú skôr nudné. To bol prípad spoločnosti Bristol Myers Squibb (BMS), ktorá prezentovala…
Je zapotřebí posílit roli primární péče v léčbě kardio-renálně-metabolických pacientů
Kardio-renálně-metabolické zdraví zrcadlí souhru mezi metabolickými rizikovými faktory, chronickým onemocněním ledvin a kardiovaskulárním systémem a…
Informační dopis pro zdravotnické pracovníky
Paxlovid (nirmatrelvir; ritonavir): připomenutí život ohrožujících až fatálních lékových interakcí s některými imunosupresivy, včetně takrolimu
Karcinóm prostaty je najčastejšou rakovinou, pripravuje sa plošný skríning
Karcinóm prostaty je najčastejší prípad rakoviny u mužov v súčasnosti a druhá najčastejšia príčina úmrtia na malígne ochorenia u mužov v rámci Európy…
Stanovenie kardiovaskulárneho rizika v ambulancii všeobecného lekára – nástroj na včasnú prevenciu, rýchlu diagnostiku a bezpečnú liečbu
Keď ma z nakladateľstva MEDICAL TRIBUNE CZ oslovili, aby som za slovenské všeobecné lekárstvo napísala úvodné slovo do čísla týkajúceho sa…
Zdravie: BSK bude opäť očkovať proti HPV vírusu v Bratislave aj Malackách
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude opäť očkovať proti HPV vírusu. Očkovať bude 15. marca v zdravotnom stredisku na Rovniankovej ulici v…
ÚVZ: Počet prípadov ochorenia na čierny kašeľ v posledných týždňoch narástol
Na Slovensku od začiatku roka do konca februára zaznamenali 123 prípadov ochorenia na čierny kašeľ. Najviac prípadov sa týkalo detí. Informoval o tom…
Kongres SVLS 2024 v Šamoríne: Talenty na výstave Orbis pictus
V dňoch 23.5.-26.5.2024 sa uskutoční Kongres SVLS 2024 s medzinárodnou účasťou v Šamoríne, ktorý je už pre nás tradične významnou a zakaždým aj…
Štúdia KARDIA-1: Zilebesiran účinný pri miernej až stredne ťažkej hypertenzii
Hypertenzia je jedným z modifikovateľných rizikových faktorov vedúcich k závažným kardiovaskulárnym ochoreniam, avšak cieľové hodnoty krvného tlaku…
Neskorá psychóza ako dôsledok neurotoxicity tacrolimu
Tacrolimus je najčastejšie imunosupresívum používané po transplantácii, avšak môže mať za následok miernu až závažnú neurotoxicitu až u 32 percent…
Dapagliflozín u akútneho infarktu myokardu bez diabetu a bez srdcového zlyhania
Pacienti s akútnym infarktom myokardu (IM) vyžadujú ďalšiu liečbu, ktorá by mohla znížiť riziko nepriaznivých kardiovaskulárnych a metabolických…
Ministerka Zuzana Dolinková navštívila Prahu
Minister zdravotníctva Vlastimil Válek prijal ministerku zdravotníctva Slovenskej republiky Zuzanu Dolinkovú. V dňoch 14. a 15. februára spolu…
5 rokov od zavedenia FMD
„Systém na overovanie pravosti liekov bol na Slovensku spustený v roku 2019 a garantuje bezpečnosť a originalitu liekov. Práve vďaka tomuto systému…