
Aktuality
Interakcie najčastejšie užívaných antidepresív s inými liekmi
Štatisticky v roku 2019 žilo približne 970 miliónov ľudí na celom svete s duševnou poruchou, pričom najčastejšími stavmi boli úzkosť a depresia.
Lepšia úroveň zdravotníctva vďaka MBA programu Management v zdravotníctve
Vzdelanie je síce dôležité vo všetkých odboroch, avšak pokiaľ ide o oblasť zdravotníctva, je táto nevyhnutnosť ešte vyššia. Platí to nielen pre…
Depemokimab znižuje mieru exacerbácií astmy
Výsledky zo štúdií fázy III SWIFT-1 a SWIFT-2 ukazujú, že ultradlhodobo pôsobiaca anti-IL-5 monoklonálna protilátka depemokimab podávaná každých šesť…
Štvorročné dáta bimekizumabu pri plakovej psoriáze
Na septembrovom kongrese EADV (European Academy of Dermatology and Venereology) v Amsterdame boli predstavené sľubné výsledky štvorročného sledovania…
EASD 2024: Kombinácia semaglutidu a MRA môže zlepšiť CKD
Subanalýza štúdie FLOW, prezentovaná na tohtoročnom kongrese EASD v Madride, ukázala, že prínos liečby semaglutidom pre zníženie rizika ochorení…
Poskytovanie dispenzačného optima a maxima zo strany farmaceuta pre pacientov užívajúcich statíny
Svrbenie, opuch, vyrážka, aj to môže byť jeden z príznakov interakcie liekov. Celosvetovo sú nežiaduce liekové interakcie významným problémom. Každý…
To najlepšie z Kodane - 2. čásť
Výročná konferencia European Committee for Research and Treatment of Multiple Sclerosis (ECTRIMS 2024), ktorá sa konala uprostred septembra 2024 v…
To najlepšie z Kodane - 1. čásť
Výročná konferencia European Committee for Research and Treatment of Multiple Sclerosis (ECTRIMS 2024), ktorá sa konala uprostred septembra 2024 v…
Využitie terapeutických peptidov v liečbe nádorových ochorení
Za posledných päť rokov výskyt rakoviny celosvetovo neustále stúpa. V roku 2020 bolo na celom svete približne 18,1 milióna nových prípadov rakoviny a…
Novinky z kongresu Európskej kardiologickej spoločnosti 2024
Za najvýznamnejšie novinky sú považované štyri nové odporúčané postupy, z ktorých dva – pre hypertenziu a pre fibriláciu predsiení – obsahujú zásadnú…
Antimikrobiálne peptidy používané v praxi a aktuálny klinický výskum v oblasti antimikrobiálnych peptidov
Antimikrobiálne peptidy (AMP) sú malé molekuly, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v imunitnom systéme rôznych organizmov vrátane ľudí, zvierat, rastlín a…
Management v zdravotníctve: Pripravte sa na výzvy budúcnosti
V modernom svete zdravotnej starostlivosti čelia zdravotnícke zariadenia rastúcim výzvam. Úspech v tomto prostredí závisí na kvalitnom managemente,…
Letné novinky u chronických zápalových ochorení čriev
Idiopatické chronické zápalové ochorenie čriev (IBD, inflammatory bowel disease) postihuje podstatnú časť populácie všetkých kontinentov a presúva sa…
Viac než len liečba
Spoločnosť Teva vytvorila projekt Zdravie s ľudskou tvárou
O čom bude každý hovoriť na kongrese ESC 2024
Ku kľúčovým témam tohtoročného kardiologického kongresu Európskej kardiologickej spoločnosti (ESC) v Londýne (30. 8. – 2. 9.) bude nesporne patriť…
Ministr zdravotnictví Válek jednal se slovenskou ministryní zdravotnictví
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se na Slovensku setkal s ministryní zdravotnictví Zuzanou Dolinkovou. Při bilaterálním jednání spolu řešili…
WHO varuje pred falzifikátmi prípravku Ozempic v Európe a Spojených štátoch
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nedávno informovala o troch falšovaných šaržiach lieku Ozempic, ktoré boli objavené koncom roka 2023 v…
Neuroveda a inovatívne technológie
Ak má niekto rád sci-fi, tak práve teraz sa niektoré veci stávajú realitou. Totiž to spoločnosť Neuralink, ktorá patrí medzi 5 top spoločností sveta…
Štúdia: Zvýšená imunita vírusu Epsteina-Barrovej a potenciálna krížová reaktivita pri skleróze multiplex
Zistenia môžu poskytnúť ciele pre budúce personalizované terapie.
Vysoké dávky kortikosteroidov môžu zvýšiť riziko reaktivácie CMV u pacientov s pneumóniou covid-19
Štúdia publikovaná v PLOS One ukázala, že reaktivácia cytomegalovírusu (CMV) bola významne vyššia u kriticky chorých pacientov s pneumóniou covid-19,…
Najčastejšie interakcie liečiv – časť prvá
Obdobie leta a dovoleniek sa bohužiaľ mnohokrát spája aj s rôznymi akútnymi infekciami alebo virózami, kedy je hlavne pri tých bakteriálnych…
Tetovanie môže byť rizikovým faktorom pre vznik malígneho lymfómu
V prvej veľkej štúdii svojho druhu sa zistilo, že tetovanie zvyšuje riziko vzniku malígneho lymfómu asi o 20 % v porovnaní s jedincami bez tetovania.…
Synergia bišpecifickej protilátky petosemtamabu a pembrolizumabu pri karcinóme hlavy a krku
Spoločnosť Merus uviedla, že jej experimentálna látka (MCLA-158) poskytla povzbudzujúce včasné signály účinnosti v kombinácii s imunoterapiou…
ASCO24: CAR-T zaznamenal vôbec prvú úplnú odpoveď v solídnom nádore
Spoločnosť AffyImmune Therapeutics vo štvrtok 23. mája uviedla, že jej autológna terapia CAR-T bunkami AIC100 je prvou, ktorá dosiahla úplnú odpoveď…
Choďte po schodoch, aby ste žili dlhšie
Choďte po schodoch, vyzývajú autori štúdie prezentovanej na vedeckom kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti (ESC) Preventive Cardiology 2024,…
Služba zberu liekového odpadu vo verejných lekárňach opäť dostupná
Pri likvidácii liekov je dôležité dodržiavať správne postupy, aby sme minimalizovali riziko nevhodného zneškodnenia a zabezpečili bezpečné nakladanie…
Meditácia a pohyb ako kľúče k zdravému starnutiu
Nové dôkazy podporujúce priaznivé účinky meditácie, mindfulness a zdravotnej výchovy na starších ľudí s poklesom pamäti poskytol tím z Francúzskeho…
Depaul Slovensko upozorňuje na negatíva limitovanej zdravotnej starostlivosti
Dostupná zdravotná starostlivosť pre ľudí bez domova je prejavom ľudskosti a solidarity, zlepšuje vyhliadky ľudí na dôstojný život a je často…
Manažment obezity v priestoroch verejných lekární
V roku 2023 Slovenská obezitologická asociácia (SOA) v spolupráci s verejnými lekárňami realizovala prvý pilotný projekt, kde sa preukázal potenciál…
Zakázaná chemikália, ktorá stále spôsobuje rakovinu
„Prečo sa zaoberať látkou, ktorá je už dlhšie ako 10 rokov zakázaná a nevyrába sa a legálne sa do USA nedováža?“ pýta sa vo svojom komentári doktor F…
Americká opioidová kríza má pôvod v Číne
Americký portál Statista.com zverejnil 16. apríla 2024 správu o výsledkoch vyšetrovania osobitného výboru Snemovne reprezentantov Spojených štátov…
Európsky týždeň očkovania
Európsky týždeň očkovania, European Immunization Week (EIW), ktorý tento rok pripadá na obdobie 21. – 27. apríla, je tradičnou súčasťou Svetového…
Doplnkové ordinačné hodiny cez prizmu úhrad zdravotných poisťovní
Doplnkové ordinačného hodiny sú pre niektorých veľkou neznámou. Iní v nich nevidia zmysel hlavne s ohľadom na všetky povinnosti, ktoré je potrebné za…
High-level fórum: slovenskí, českí a poľskí všeobecní lekári sa radili v Prahe
V rámci 18. kongresu primárnej starostlivosti 2024, ktorý sa konal 22. – 23. marca 2024 v Prahe, zorganizovalo Združenie všeobecných lekárov Českej…
Je zapotřebí posílit roli primární péče v léčbě kardio-renálně-metabolických pacientů
Kardio-renálně-metabolické zdraví zrcadlí souhru mezi metabolickými rizikovými faktory, chronickým onemocněním ledvin a kardiovaskulárním systémem a…
Informační dopis pro zdravotnické pracovníky
Paxlovid (nirmatrelvir; ritonavir): připomenutí život ohrožujících až fatálních lékových interakcí s některými imunosupresivy, včetně takrolimu
MZ: Lekári by mohli pokračovať v špecializačnom štúdiu aj počas materskej
Lekári v špecializačnom štúdiu by mohli vo vzdelávaní pokračovať aj počas materskej a rodičovskej dovolenky. Zmenu nariadenia vlády chce Ministerstvo…
VšZP minulý rok zaznamenala rekordný počet preventívok u všeobecného lekára aj u urológa
Preventívna prehliadka môže nielen zachrániť život, ale je aj prejavom zodpovednosti človeka voči svojim blízkym. Minulý rok zodpovedne k svojmu…
Zdravie: BSK bude opäť očkovať proti HPV vírusu v Bratislave aj Malackách
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude opäť očkovať proti HPV vírusu. Očkovať bude 15. marca v zdravotnom stredisku na Rovniankovej ulici v…
ÚVZ: Počet prípadov ochorenia na čierny kašeľ v posledných týždňoch narástol
Na Slovensku od začiatku roka do konca februára zaznamenali 123 prípadov ochorenia na čierny kašeľ. Najviac prípadov sa týkalo detí. Informoval o tom…
Asciminib pri refraktérnej chronickej myeloidnej leukémii
Chronická myeloidná leukémia (CML) predstavuje prvé onkologické ochorenie, u ktorého bola ako kauzálna príčina identifikovaná konkrétna genetická…
Kyselina bempedoová – nová možnosť hypolipidemickej liečby
Kardiovaskulárne ochorenia sú stále vedúcou príčinou úmrtí z celosvetového hľadiska. Je spoľahlivo dokázané, že LDL-cholesterol spolu s hypertenziou…
Neskorá psychóza ako dôsledok neurotoxicity tacrolimu
Tacrolimus je najčastejšie imunosupresívum používané po transplantácii, avšak môže mať za následok miernu až závažnú neurotoxicitu až u 32 percent…
Dapagliflozín u akútneho infarktu myokardu bez diabetu a bez srdcového zlyhania
Pacienti s akútnym infarktom myokardu (IM) vyžadujú ďalšiu liečbu, ktorá by mohla znížiť riziko nepriaznivých kardiovaskulárnych a metabolických…
Perorálna liečba ložiskovej psoriázy
Použitie monoklonálnych protilátok zmenilo liečbu niekoľkých imunitne sprostredkovaných zápalových ochorení vrátane psoriázy. Tieto veľké proteíny…
Spinálne jednotky na Slovensku stále chýbajú
Slovenský paralympijský výbor (SPV) zintenzívnil svoju snahu podať pacientom po poranení miechy pomocnú ruku. Po diskusii v Národnom rehabilitačnom…
Akadémia Predoperačné vyšetrenie v ambulancii všeobecného lekára sa opäť vydarila
Víkendová Akadémia medicíny práva a manažmentu bola venovaná téme Predoperačné vyšetrenie v ambulancii všeobecného lekára. Veľký záujem lekárov,…
Cesta pacienta k liečbe rakoviny pľúc trvá na Slovensku aj viac ako 160 dní
Všeobecní lekári pre dospelých združení v Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska a špecialisti – pneumológovia sa spojili v unikátnej iniciatíve v…