
Aktuality
Znižuje každodenné užitie multivitamínu mortalitu?
Veľká kohortová štúdia nepreukázala žiadny prínos a pridala sa k väčšinou negatívnym predchádzajúcim štúdiám.
WHO varuje pred falzifikátmi prípravku Ozempic v Európe a Spojených štátoch
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nedávno informovala o troch falšovaných šaržiach lieku Ozempic, ktoré boli objavené koncom roka 2023 v…
Neuroveda a inovatívne technológie
Ak má niekto rád sci-fi, tak práve teraz sa niektoré veci stávajú realitou. Totiž to spoločnosť Neuralink, ktorá patrí medzi 5 top spoločností sveta…
Štúdia: Zvýšená imunita vírusu Epsteina-Barrovej a potenciálna krížová reaktivita pri skleróze multiplex
Zistenia môžu poskytnúť ciele pre budúce personalizované terapie.
Niektoré odbory sa bez umelej inteligencie nezaobídu
Ako môže umelá inteligencia (AI) pomáhať v procese klinického rozhodovania, akú úlohu bude hrať pre personalizovanú medicínu, nakoľko pomôže v…
Najčastejšie interakcie liečiv – časť prvá
Obdobie leta a dovoleniek sa bohužiaľ mnohokrát spája aj s rôznymi akútnymi infekciami alebo virózami, kedy je hlavne pri tých bakteriálnych…
Tetovanie môže byť rizikovým faktorom pre vznik malígneho lymfómu
V prvej veľkej štúdii svojho druhu sa zistilo, že tetovanie zvyšuje riziko vzniku malígneho lymfómu asi o 20 % v porovnaní s jedincami bez tetovania.…
Synergia bišpecifickej protilátky petosemtamabu a pembrolizumabu pri karcinóme hlavy a krku
Spoločnosť Merus uviedla, že jej experimentálna látka (MCLA-158) poskytla povzbudzujúce včasné signály účinnosti v kombinácii s imunoterapiou…
ASCO 2024: Konjugát zacielený na TROP2 znižuje riziko progresie a úmrtia o 69 % u triple negatívneho karcinómu prsníka
Konjugát protilátka-liek (ADC) zacielený na TROP2 od spoločnosti MSD – sacituzumab tirumotekán – znížil riziko progresie ochorenia alebo úmrtia o 69 …
Choďte po schodoch, aby ste žili dlhšie
Choďte po schodoch, vyzývajú autori štúdie prezentovanej na vedeckom kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti (ESC) Preventive Cardiology 2024,…
Služba zberu liekového odpadu vo verejných lekárňach opäť dostupná
Pri likvidácii liekov je dôležité dodržiavať správne postupy, aby sme minimalizovali riziko nevhodného zneškodnenia a zabezpečili bezpečné nakladanie…
Meditácia a pohyb ako kľúče k zdravému starnutiu
Nové dôkazy podporujúce priaznivé účinky meditácie, mindfulness a zdravotnej výchovy na starších ľudí s poklesom pamäti poskytol tím z Francúzskeho…
Elektronické ponožky detekujú nezdravý štýl chôdze diabetikov
Elektronické ponožky, ktoré detekujú nezdravý štýl chôdze spojený s diabetom a zlým krvným obehom, sú prísľubom pre prevenciu vzniku ulcerácií.…
Manažment obezity v priestoroch verejných lekární
V roku 2023 Slovenská obezitologická asociácia (SOA) v spolupráci s verejnými lekárňami realizovala prvý pilotný projekt, kde sa preukázal potenciál…
Zakázaná chemikália, ktorá stále spôsobuje rakovinu
„Prečo sa zaoberať látkou, ktorá je už dlhšie ako 10 rokov zakázaná a nevyrába sa a legálne sa do USA nedováža?“ pýta sa vo svojom komentári doktor F…
Americká opioidová kríza má pôvod v Číne
Americký portál Statista.com zverejnil 16. apríla 2024 správu o výsledkoch vyšetrovania osobitného výboru Snemovne reprezentantov Spojených štátov…
Prevencia kardiovaskulárnych ochorení vo verejných lekárňach
Verejné lekárne vykonávajú preventívne vyšetrenia pre kardiovaskulárne ochorenia (KVS) a aterosklerotické kardiovaskulárne ochorenia (ASKVO). Lekár v…
Doplnkové ordinačné hodiny cez prizmu úhrad zdravotných poisťovní
Doplnkové ordinačného hodiny sú pre niektorých veľkou neznámou. Iní v nich nevidia zmysel hlavne s ohľadom na všetky povinnosti, ktoré je potrebné za…
High-level fórum: slovenskí, českí a poľskí všeobecní lekári sa radili v Prahe
V rámci 18. kongresu primárnej starostlivosti 2024, ktorý sa konal 22. – 23. marca 2024 v Prahe, zorganizovalo Združenie všeobecných lekárov Českej…
Je zapotřebí posílit roli primární péče v léčbě kardio-renálně-metabolických pacientů
Kardio-renálně-metabolické zdraví zrcadlí souhru mezi metabolickými rizikovými faktory, chronickým onemocněním ledvin a kardiovaskulárním systémem a…
Postavenie farmaceuta v spoločnosti
Farmácia je moderná nezávislá veda, ktorej história sa datuje okolo prvej tretiny 19. storočia.
MZ: Lekári by mohli pokračovať v špecializačnom štúdiu aj počas materskej
Lekári v špecializačnom štúdiu by mohli vo vzdelávaní pokračovať aj počas materskej a rodičovskej dovolenky. Zmenu nariadenia vlády chce Ministerstvo…
VšZP minulý rok zaznamenala rekordný počet preventívok u všeobecného lekára aj u urológa
Preventívna prehliadka môže nielen zachrániť život, ale je aj prejavom zodpovednosti človeka voči svojim blízkym. Minulý rok zodpovedne k svojmu…
Zdravie: BSK bude opäť očkovať proti HPV vírusu v Bratislave aj Malackách
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude opäť očkovať proti HPV vírusu. Očkovať bude 15. marca v zdravotnom stredisku na Rovniankovej ulici v…
Peripartálny iktus u pacientok po absolvovaní asistovanej reprodukcie
Predchádzajúce použitie metód asistovanej reprodukcie (ART, Assisted reproductive technology) bolo spojené so zvýšeným rizikom iktu v peripartálnom…
Asciminib pri refraktérnej chronickej myeloidnej leukémii
Chronická myeloidná leukémia (CML) predstavuje prvé onkologické ochorenie, u ktorého bola ako kauzálna príčina identifikovaná konkrétna genetická…
Kyselina bempedoová – nová možnosť hypolipidemickej liečby
Kardiovaskulárne ochorenia sú stále vedúcou príčinou úmrtí z celosvetového hľadiska. Je spoľahlivo dokázané, že LDL-cholesterol spolu s hypertenziou…
Neskorá psychóza ako dôsledok neurotoxicity tacrolimu
Tacrolimus je najčastejšie imunosupresívum používané po transplantácii, avšak môže mať za následok miernu až závažnú neurotoxicitu až u 32 percent…
TK Slovenskej lekárskej komory
Slovenská lekárska komora žiada Dolinkovú o viac financií pre ambulancie, zvyšovanie nákladov ich likviduje.
Perorálna liečba ložiskovej psoriázy
Použitie monoklonálnych protilátok zmenilo liečbu niekoľkých imunitne sprostredkovaných zápalových ochorení vrátane psoriázy. Tieto veľké proteíny…
Spinálne jednotky na Slovensku stále chýbajú
Slovenský paralympijský výbor (SPV) zintenzívnil svoju snahu podať pacientom po poranení miechy pomocnú ruku. Po diskusii v Národnom rehabilitačnom…
Akadémia Predoperačné vyšetrenie v ambulancii všeobecného lekára sa opäť vydarila
Víkendová Akadémia medicíny práva a manažmentu bola venovaná téme Predoperačné vyšetrenie v ambulancii všeobecného lekára. Veľký záujem lekárov,…
Dlhé čakacie doby na operáciu srdca treba riešiť vznikom nových kardiochirurgií
Na Slovensku najviac ľudí zomiera na kardiovaskulárne ochorenia, potom nasledujú onkologické diagnózy. Vysokú morbiditu a mortalitu prináša aj …
Január – mesiac povedomia o karcinóme krčka maternice
Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku s úmrtnosťou takmer dvakrát vyššou, ako je priemer Európskej…
Klimatické zmeny a antibiotická rezistencia – smrteľná kombinácia?
V posledných desaťročiach sme svedkami rýchleho globálneho šírenia antimikrobiálnej rezistencie (AMR), kedy sa mikroorganizmy pôvodne citlivé voči…
Prevencia a včasný záchyt CMP – kampaň FAST HEROES už aj na stredných školách
Štvrtý ročník projektu FAST HEROES sa po prvýkrát otvoril pre stredné zdravotné školy a slovenské a bilingválne gymnázia. Okrem materských a…
Fremanezumab znížil počet záchvatov migrény u dospelých s migrénou a obezitou
Nová post hoc analýza dát štúdie HALO-LTS a FOCUS fázy III potvrdila účinnosť a bezpečnosť fremanezumabu (Ajovy) u pacientov s migrénou a komorbídnou…
Perorálny roflumilast a redukcia telesnej hmotnosti
Ďalšie výsledky štúdie PSORRO, ktoré boli publikované na kongrese EADV (European Academy of Dermatology and Venereology), naznačujú, že perorálny…
Psoriáza má podobne negatívny vplyv na kvalitu života pacientov ako rakovina prsníka
Psoriáza je chronické zápalové kožné ochorenie, ktoré môže popri telesných príznakoch vykazovať značný negatívny vplyv na celkovú kvalitu života…
Centrum fetálnej medicíny v Nemocnici Bory
Tehotné ženy majú možnosť absolvovať v Nemocnici Bory vnútromaternicové operácie plodu, ktoré doposiaľ ponúkali iba pracoviská v zahraničí.
Liečba srdcovej amyloidózy patisiranom
Transtyretínová amyloidóza, známa tiež ako ATTR amyloidóza, môže spôsobovať progresívnu infiltratívnu kardiomyopatiu, ktorá bežne vedie k smrti, s…
Statíny znižujú riziko recidívy intracerebrálneho krvácania a úmrtnosť zo všetkých príčin
Nová štúdia skúmala vzťah medzi rôznymi spôsobmi liečby statínmi a opätovnou hospitalizáciou a úmrtím po prvej diagnóze intracerebrálneho krvácania …
Rabdomyolýza po použití rosuvastatínu 40 mg
V krátkom článku založenom na údajoch z hongkonského toxikologického informačného centra sa autori snažia varovať poskytovateľov zdravotnej…
V Košiciach ponúkajú novú liečbu pre pacientky so silným krvácaním počas menštruácie
Až jedna z piatich žien môže zažívať počas menštruácie nadmerne silné krvácanie. Ide o problém, ktorý vplýva nielen na zdravie žien, ale má celkový…
V simulačnom centru NÚDCH môžu študenti trénovať chirurgické zručnosti
Nová učebňa chirurgických klinických zručností v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave pomôže budúcim lekárom v príprave do praxe.…
Licitácia o novelizácii európskej farmaceutickej legislatívy
Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) usporiadala 7. novembra 2023 v Bruseli konferenciu s diskusiou o pripravovanej novelizácii…
AI prekonáva ľudských operátorov tiesňového volania v identifikácii CMP
Tím výskumníkov z Dánska vyvinul nový rámec umelej inteligencie (AI), ktorý rieši počet cievnych mozgových príhod (CMP), ktoré ľudia spracovávajúci…
ZMOS a nemocnice žiadajú oddialenie optimalizácie siete nemocníc
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada oddialenie optimalizácie siete nemocníc. Odôvodňuje to potrebou reformy siete záchrannej zdravotnej…
Komisia odporučila ministrovi zaradiť Zolgensmu medzi kategorizované lieky
Kategorizačná komisia pre lieky odporučila ministrovi zdravotníctva Michalovi Palkovičovi rozhodnúť o zaradení dvojmiliónového lieku Zolgensma do…
Počet novodiagnostikovaných diabetikov bol druhý najvyšší
Počet diabetikov dispenzarizovaných v diabetologických ambulanciách sa opäť znížil a je stále nižší ako pred pandémiou covida. Počet…
Nová telefonická linka pre ľudí s obezitou
Telefonická linka má odstrániť bariéry, ktoré ľuďom neumožňovali obezitu riešiť. Slovenská obezitologická asociácia tiež iciuje vzdelávanie…
Efektívna výučba manažmentu v zdravotníctve
Pracujete v zdravotníctve a cítite, že by ste potrebovali nový vietor do plachiet? Máte vlastnú ordináciu a radi by ste zlepšili jej manažment?…
Pediatri apelujú na prijatie zmien pohotovostí
Pediatri sú znepokojení a rozhorčení z diania v Národnej rade (NR) SR. Upozorňujú, že neprijatie zmien pre pediatriu bude mať vplyv na rozsah…
Solovič: cieľ eliminovať tuberkulózu do roku 2030 nie je splniteľný
Pandémia ochorenia COVID-19 nás vrátila takmer o desať rokov dozadu v boji proti tuberkulóze (TBC). Pre TASR to zhodnotil primár oddelenia…
Antipsychotiká s čiastočným agonizmom dopamínového receptora môžu ovplyvniť zásobu materského mlieka
Štvorčlenný tím austrálskych odborníkov (4 pracoviská v 2 štátoch) sa snažil posúdiť účinky antipsychotík typu DRPA (Dopamine Receptor Partial…
Do zdravotníctva musí ísť viac financií, zhodujú sa nemocnice i ambulancie
Do zdravotníctva musí ísť na budúci rok viac financií, plánované 500-miliónové navýšenie rozpočtu stačiť nebude. Zhodujú sa na tom zástupcovia…