
AACR 2025: z laboratória k lôžku pacienta a späť
V Chicagu prebehlo 25. – 30. apríla výročné zasadnutie Americkej asociácie pre výskum rakoviny (AACR). Téma tohtoročného stretnutia „Unifying Cancer…
V Chicagu prebehlo 25. – 30. apríla výročné zasadnutie Americkej asociácie pre výskum rakoviny (AACR). Téma tohtoročného stretnutia „Unifying Cancer…
Tohtoročný kongres Európskej asociácie pre štúdium pečene (EASL), ktorý sa konal v Amsterdame od 7. do 10. mája 2025, predstavil významné pokroky: od…
Európska komisia schválila rozšírenie indikácie lieku Kaftrio (ivakaftor/tezakaftor/elexakaftor) v kombinácii s ivakaftorom na liečbu osôb s…
V nedávno publikovanom článku odborníci z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a Regionálnej kancelárie Svetovej zdravotníckej…
Kongenitálne testovanie zahŕňa genetické alebo metabolické skríningové vyšetrenia na zistenie dedičných ochorení, ktoré môžu ovplyvniť zdravie…
Zdravotníctvo je sférou, ktorú si väčšina ľudí spája predovšetkým s lekármi, zdravotnými sestrami a ďalšími odborníkmi, ktorí sa starajú o zdravie…
Vlajkový projekt Európskej únie DORIAN GRAY, ktorý má pomocou priekopníckej umelej inteligencie (AI) a technológie avatarov odhaliť súvislosti medzi…
Podľa výskumu publikovaného 3. februára 2025 v European Heart Journal je riziko prijatia do nemocnice so srdcovým ochorením do jedného roka po pôrode…
Spánok je jeden z regeneračných mechanizmov organizmu, je dôležitý pre náš imunitný systém, zabezpečuje regeneráciu svalov, obnovu niektorých buniek…
Kongres Európskej kardiologickej spoločnosti (ESC 2024) v jednom zo svojich odporúčaní spochybnil význam betablokátorov po infarkte myokardu (IM), čo…
V čase dramatických zmien v zdravotníctve, rastúcich nákladov a zvyšujúcich sa nárokov na kvalitu starostlivosti je efektívny management kľúčom k…
Krátkodobé posilnenie nášho mozgu po cvičení pretrváva aj nasledujúci deň, naznačuje nová štúdia vedená výskumníkmi z University College London (UCL)…
Každý z nás si už pravdepodobne všimol, že v príbalovom letáku lieku sa často uvádza zmienka o interakcii s cytochrómom P450. Ale čo tento pojem…
Ďalším rizikovým faktorom pre rozvoj pľúcnych ochorení môže byť popri fajčení aj dlhodobá expozícia čistiacim prípravkom, najmä vo forme sprejov.…
Ďalším rizikovým faktorom pre rozvoj pľúcnych ochorení môže byť popri fajčení aj dlhodobá expozícia čistiacim prípravkom, najmä vo forme sprejov.…
Štatisticky v roku 2019 žilo približne 970 miliónov ľudí na celom svete s duševnou poruchou, pričom najčastejšími stavmi boli úzkosť a depresia.
V roku 2011 bola zavedená európska smernica 2011/62/EU s cieľom posilniť ochranu pred falšovanými liekmi, ktoré sa stále častejšie objavujú na…
Tradičného najväčšieho podujatia kardiológov, medzinárodného kongresu Európskej kardiologickej spoločnosti (ESC), ktorý pokrýva všetky oblasti…
Za účelom posúdenia vplyvu agonistov GLP‑1 (glucagon-like peptide) na progresiu pečeňového ochorenia do cirhózy a súvisiace komplikácie vedci…
Subanalýza štúdie FLOW, prezentovaná na tohtoročnom kongrese EASD v Madride, ukázala, že prínos liečby semaglutidom pre zníženie rizika ochorení…
Podľa štúdie vykonanej u pacientov s ischemickou chorobou srdca počas päťročného sledovania došlo u tých, ktorí prestali fajčiť v stabilnom období…
Podstatné je, že odporúčané postupy umožňujú individualizáciu duálnej protidoštičkovej liečby jednak podľa rizika krvácania, a naopak aj podľa rizika…
Nové odporúčané postupy pre fibriláciu predsiení sú určitou kultiváciou tých posledných z roku 2020, ale prinášajú aj rad noviniek. Základným…
Za posledných päť rokov výskyt rakoviny celosvetovo neustále stúpa. V roku 2020 bolo na celom svete približne 18,1 milióna nových prípadov rakoviny a…
Terapeutické peptidy, krátke reťazce aminokyselín, predstavujú inovatívny prístup k liečbe viacerých ochorení, pričom sú navrhnuté tak, aby boli…
Problematikou laboratórneho monitorovania substitučnej terapie pacientov s hemofíliou A, ktorí sú liečení koncentrátmi koagulačného faktora VIII …
Držitelia rozhodnutí o registrácii liekov s obsahom glatirameracetátu si po dohode s Európskou liekovou agentúrou (EMA) a Štátnym ústavom pre…
Idiopatické chronické zápalové ochorenie čriev (IBD, inflammatory bowel disease) postihuje podstatnú časť populácie všetkých kontinentov a presúva sa…
Európski regulátori v piatok odporučili neschváliť liek spoločností Eisai a Biogen na Alzheimerovu chorobu Leqembi (lecanemab), pričom sa domnievajú,…
Vitamíny a minerály plnia kľúčové funkcie takmer vo všetkých telesných procesoch a musia sa získavať z potravín alebo doplnkov stravy, pretože naše…
Veľká kohortová štúdia nepreukázala žiadny prínos a pridala sa k väčšinou negatívnym predchádzajúcim štúdiám.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nedávno informovala o troch falšovaných šaržiach lieku Ozempic, ktoré boli objavené koncom roka 2023 v…
Vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) predstavili prelomovú technológiu v podobe nositeľného ultrazvukového zariadenia, ktoré má…
Pacienti po infarkte myokardu majú zvýšené riziko srdcového zlyhania a úmrtia. Inhibítory sodíkovo-glukózového kotransportéra 2 (SGLT2) zlepšujú…
Ako môže umelá inteligencia (AI) pomáhať v procese klinického rozhodovania, akú úlohu bude hrať pre personalizovanú medicínu, nakoľko pomôže v…
Obdobie leta a dovoleniek sa bohužiaľ mnohokrát spája aj s rôznymi akútnymi infekciami alebo virózami, kedy je hlavne pri tých bakteriálnych…
Cielená terapia alfa žiarením JNJ-6420 spoločnosti Johnson & Johnson preukázala podľa nových údajov zo skorého štádia štúdie potenciálne povzbudivé…
Spoločnosť Nimbus Therapeutics zdieľala prehľad údajov z fázy I/II štúdie s prípravkom NDI-101150, ktorá preukázala, že tento inhibítor inhibítor…
Konjugát protilátka-liek (ADC) zacielený na TROP2 od spoločnosti MSD – sacituzumab tirumotekán – znížil riziko progresie ochorenia alebo úmrtia o 69 …
Choďte po schodoch, vyzývajú autori štúdie prezentovanej na vedeckom kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti (ESC) Preventive Cardiology 2024,…
Prečo sa u niektorých ľudí vyvinie obezita napriek značnej fyzickej aktivite? Príčinou môže genetická predispozícia, ktorá určuje reakciu na fyzickú…
Do prvej celoeurópskej štúdie, ktorej cieľom je zlepšiť starostlivosť o starších pacientov s fibriláciou predsiení s ďalšími chronickými zdravotnými…
Elektronické ponožky, ktoré detekujú nezdravý štýl chôdze spojený s diabetom a zlým krvným obehom, sú prísľubom pre prevenciu vzniku ulcerácií.…
V roku 2023 Slovenská obezitologická asociácia (SOA) v spolupráci s verejnými lekárňami realizovala prvý pilotný projekt, kde sa preukázal potenciál…
Niekedy výrobca liekov uprednostňuje výsledky štúdie, ktoré sú skôr nudné. To bol prípad spoločnosti Bristol Myers Squibb (BMS), ktorá prezentovala…
Tisíce kardiovaskulárnych odborníkov z celého sveta sa stretli v dňoch od 6. do 8. apríla 2024 v Atlante, aby diskutovali o vede a inováciách, ktoré…
Verejné lekárne vykonávajú preventívne vyšetrenia pre kardiovaskulárne ochorenia (KVS) a aterosklerotické kardiovaskulárne ochorenia (ASKVO). Lekár v…
Doplnkové ordinačného hodiny sú pre niektorých veľkou neznámou. Iní v nich nevidia zmysel hlavne s ohľadom na všetky povinnosti, ktoré je potrebné za…
Keď ma z nakladateľstva MEDICAL TRIBUNE CZ oslovili, aby som za slovenské všeobecné lekárstvo napísala úvodné slovo do čísla týkajúceho sa…
Európska onkologická organizácia (ECO) sa s potešením zúčastnila na konferencii na vysokej úrovni o ukončení diskriminácie osôb, ktoré prežili…
Farmácia je moderná nezávislá veda, ktorej história sa datuje okolo prvej tretiny 19. storočia.
Lekári v špecializačnom štúdiu by mohli vo vzdelávaní pokračovať aj počas materskej a rodičovskej dovolenky. Zmenu nariadenia vlády chce Ministerstvo…
Hypertenzia je jedným z modifikovateľných rizikových faktorov vedúcich k závažným kardiovaskulárnym ochoreniam, avšak cieľové hodnoty krvného tlaku…
Prehľadový článok 20 vedcov z 15 odborných pracovísk v štyroch krajinách (USA, Kanada, Švajčiarsko a Taliansko) predstavuje vybrané nové štúdie,…
Predchádzajúce použitie metód asistovanej reprodukcie (ART, Assisted reproductive technology) bolo spojené so zvýšeným rizikom iktu v peripartálnom…
Chronická myeloidná leukémia (CML) predstavuje prvé onkologické ochorenie, u ktorého bola ako kauzálna príčina identifikovaná konkrétna genetická…
„Systém na overovanie pravosti liekov bol na Slovensku spustený v roku 2019 a garantuje bezpečnosť a originalitu liekov. Práve vďaka tomuto systému…
V holandskom Utrechte odštartoval inovatívny projekt NextGen, ktorý bude za použitia umelej inteligencie (AI) personalizovať liečbu pacientov s…
Slovenská lekárska komora žiada Dolinkovú o viac financií pre ambulancie, zvyšovanie nákladov ich likviduje.
Použitie monoklonálnych protilátok zmenilo liečbu niekoľkých imunitne sprostredkovaných zápalových ochorení vrátane psoriázy. Tieto veľké proteíny…
Pacienti so závažným neurologickým ochorením sú často polymorbídni a ich zdravotnú starostlivosť zabezpečujú špecialisti rôznych odborností.…
Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková považuje za úplne nezmyselné polemizovať o tom, že pacient s akýmkoľvek…
Na Slovensku najviac ľudí zomiera na kardiovaskulárne ochorenia, potom nasledujú onkologické diagnózy. Vysokú morbiditu a mortalitu prináša aj …
Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku s úmrtnosťou takmer dvakrát vyššou, ako je priemer Európskej…
Z verejného zdravotného poistenia sa môžu od nového roka plne hradiť dve návštevy pôrodnej asistentky v domácom prostredí ženy počas tehotenstva a…
Nemolizumab sa stáva potenciálnym novým liekom na prurigo nodularis. Na tohtoročnom kongrese EADV (European Academy of Dermatology and Venerology)…
Nová post hoc analýza dát štúdie HALO-LTS a FOCUS fázy III potvrdila účinnosť a bezpečnosť fremanezumabu (Ajovy) u pacientov s migrénou a komorbídnou…
Ďalšie výsledky štúdie PSORRO, ktoré boli publikované na kongrese EADV (European Academy of Dermatology and Venereology), naznačujú, že perorálny…
Lekári a zdravotníci venujú mnoho rokov svojho života štúdiu na univerzitách a ďalšiemu vzdelávaniu, aby získali čo najviac vedomostí. Ich cieľom je…
Letošní 23. kongres České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP a Slovenské pneumologické a ftizeologické spoločnosti SLS a XXXI.…
Transtyretínová amyloidóza, známa tiež ako ATTR amyloidóza, môže spôsobovať progresívnu infiltratívnu kardiomyopatiu, ktorá bežne vedie k smrti, s…
Nová štúdia skúmala vzťah medzi rôznymi spôsobmi liečby statínmi a opätovnou hospitalizáciou a úmrtím po prvej diagnóze intracerebrálneho krvácania …
Slovenská lekárnická komora (SLeK) očakáva, že prví farmaceuti by mohli začať očkovať proti chrípke v lekárňach na jeseň 2025. Očkovanie v lekárňach…
Onkologickí pacienti, ktorí dostávajú antracyklínovú chemoterapiu, majú viac ako dvojnásobné riziko rozvoja srdcového zlyhania v porovnaní s…
Nová učebňa chirurgických klinických zručností v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave pomôže budúcim lekárom v príprave do praxe.…
Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) usporiadala 7. novembra 2023 v Bruseli konferenciu s diskusiou o pripravovanej novelizácii…
Slovensko patrí medzi krajiny s najbohatším výskytom minerálnych prameňov a termálnych vôd. V krajine sa ich nachádza vyše 1200 doteraz známych.…
Zástupcovia pacientskych organizácií upozornili na špatnú dostupnosť zdravotné starostlivosti. K odborníkovi na duševné zdravie sa pacient dostane za…
Kategorizačná komisia pre lieky odporučila ministrovi zdravotníctva Michalovi Palkovičovi rozhodnúť o zaradení dvojmiliónového lieku Zolgensma do…
Počet diabetikov dispenzarizovaných v diabetologických ambulanciách sa opäť znížil a je stále nižší ako pred pandémiou covida. Počet…
Nemocnice sú prevažne pripravené na spustenie nového platobného mechanizmu, tzv. DRG systému. Uviedla to predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou…
Popradskú nemocnicu čaká historicky najväčšia rekonštrukcia. Z plánu obnovy a odolnosti získala 42,2 milióna eur a za tri roky by mala prejsť…
Pediatri sú znepokojení a rozhorčení z diania v Národnej rade (NR) SR. Upozorňujú, že neprijatie zmien pre pediatriu bude mať vplyv na rozsah…
Pandémia ochorenia COVID-19 nás vrátila takmer o desať rokov dozadu v boji proti tuberkulóze (TBC). Pre TASR to zhodnotil primár oddelenia…
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) potvrdil nelegálny reexport liekov v ďalších 12 lekárňach na Slovensku. Celkovo je tak podľa doterajších…
Jednou z tém kongresu European Pediatric Neurologic Society (EPNS), ktorý sa konal koncom júna v Prahe, bola génová terapia detí s veľmi vzácnym…
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa dohodla na pokračovaní zmluvného vzťahu s Detskou fakultnou nemocnicou (DFN) Košice na ďalší rok. TASR…
Počet pacientov s myasténiou gravis, teda nadmernou slabosťou svalov, sa v posledných dvoch desaťročiach dramaticky zvýšil. Na Slovensku ročne…
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) už po štvrtýkrát obhájila celosvetovo uznávané ocenenie Eso Angels Awards - diamantový status.…
Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) vyzýva vládu SR a Ministerstvo zdravotníctva SR, aby pri prerozdelení prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti…
Napriek desaťročnému výskumu sú možnosti liečby intracerebrálneho krvácania (IKK) obmedzené. Úlohy kraniotomie a evakuácie hematómu sú kontroverzné.
Na kongrese Európskej asociácie pre srdcový rytmus bola predstavená práca, ktorá zahrňovala viac ako 50 000 pacientov s fibriláciou predsiení (AF).…
Na nevyhnutnú podporu na udržanie klinického výskumu upriamil pozornosť workshop, ktorý koncom apríla po prvýkrát usporiadal Národný onkologický…
Tohtoročný Medzinárodný deň pôrodných asistentiek (5. mája) má heslo: „Opäť spolu: Od dôkazov k realite“. Ako uvádza Slovenská komora sestier a…
Betablokátory sa osvedčili v akútnej medicíne pri liečbe tachyarytmií a tachykardií rôznej etiológie a pri liečbe závažnej hypertenzie.
Východoslovenský onkologický ústav (VOU) v Košiciach už vyše roka využíva pri diagnostike a liečbe pacientov s nádorovými ochoreniami umelú…